+48 888 555 382 Godziny otwarcia: pon-pt 10:00- 18:00, sob 10:00- 14:00
2021-02-12

Wędzenie sera - Porady

Jest to stara i sprawdzona metoda konserwacji żywności, która nadaje produktom spożywczym charakterystycznego smaku i specyficznego aromatu. Wędzenie sera sprawia, że nabiera on również pięknego koloru. Zabezpiecza go także przed zepsuciem. Ponadto, ten obrobiony samodzielnie i w warunkach domowych jest o wiele lepszy i zdrowszy od gotowego i dostępnego w sklepie. W tym procesie sprawdzają się zarówno sery białe (mozzarella czy twaróg), jak i żółte.


Jak przebiega wędzenie sera?

Podczas procesu obrabiany nabiał zaczyna się “pocić”. Oznacza to, że na jego powierzchni zaczyna pojawiać się tłuszcz, który w połączeniu z dymem ma właściwości konserwujące. Przed rozpoczęciem całego procesu należy umieścić ser biały na minimum 12 godzin w solance o stężeniu 8-10% (odmiany żółte nie muszą być poddawane temu etapowi). Następnie osuszamy jego powierzchnię ręcznikiem papierowym i odstawiamy w chłodne miejsce na minimum 2 godziny (lub do całkowitego wyschnięcia skórki). Na tym etapie można przyprawić nabiał według własnego uznania. Co ciekawe, może być on obrabiany zarówno na ciepło, jak i zimno, mniej jednak warto pamiętać, że za mocno podgrzany traci bardzo duże ilości wody i tłuszczu. Zaleca się więc, aby proces ten odbywał się przy słabym ogniu i zimnym dymie.


Co jest potrzebne do wędzenia sera?

Oprócz samego drewna i nabiału wystarczy jedynie odpowiednie urządzenie. Świetnie sprawdzi się tu każda wędzarnia czy nawet grill betonowy. Ze względu na nieduże rozmiary nabiału, proces ten wykonywać można również na niedużych wędzarniach elektrycznych do użytku domowego. Niemniej jednak najważniejszym aspektem jest dobór odpowiedniego drewna. To właśnie od niego zależy smak, aromat oraz kolor gotowego wyrobu.


Jakie drewno wybrać?

Drewno odgrywa kluczową rolę w tym procesie. W tym wypadku w grę wchodzi jedynie drewno z drzew liściastych, ponieważ iglaste mają za dużo żywicy. Powoduje ona bowiem, że dym staje się smolisty i osiada na przetwarzanym produkcie. Najlepiej sprawdza się drewno dębu, jabłoni czy olchy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2062 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-13
Szybka dostawa i super produkt jestem mega zadowolony z zakupu
2024-11-02
ok
pixelpixel