Historia firmy Campingaz
Różne drogi wiodą na grillowy Olimp. Każdy z największych producentów grilli zaczynał od czegoś innego zanim w końcu znalazł swoje ostateczne powołanie. George Stephen, twórca amerykańskiej firmy Weber, pierwszego grilla skonstruował pracując jako spawacz boi morskich. Założyciel kanadyjskiego Napoleona, Wolfgang Schroeter, produkował we własnym garażu wpierw ogrodzenia, a później piece kuchenne. Francuski Campingaz, choć jest firmą z dłuższym stażem niż amerykańscy konkurenci, wszedł na rynek grilli stosunkowo późno bo dopiero w latach 90.
Campingaz od samego początku stawiał sobie za cel produkowanie gazowych urządzeń przeznaczonych do gotowania w warunkach biwakowych. Nazwa firmy, na którą składają się wyrazy „camping” i „gaz”, informuje zresztą o tym w sposób jednoznaczny.
Inżynierowie na biwaku czyli początki Campingazu
Pierwszymi produktami założonej w 1949 roku firmy nie były wcale grille, ich bowiem era nadejdzie trochę później. W pierwszych latach firma odpowiadała na najbardziej podstawowe potrzeby miłośników kempingu – tych bowiem wybrakowany powojenny francuski rynek nie zaspokojał w stopniu nawet minimalnym. Przekonali się o tym trzej zaprzyjaźnieni inżynierowie z Lyonu: Gabriel Corlet, André Colomb i René Sillon. Pewnego razu wybrali się z rodzinami na wczasy biwakowe. Podczas podróży dotkliwie odczuli brak na półkach jakiegokolwiek sprzętu, który ułatwiłby im przygotowanie w plenerze gorącego posiłku. Z głodu nie pomarli, stołowali się bowiem w przydrożnych jadłodajniach, jednak pod wpływem tego doświadczenia zapłonęła im w głowach idea założenia firmy. Miała ona sprostać oczekiwaniom Francuzów marzących o gotowaniu pod gołym niebem.
Niebieska butla
Już wkrótce Campingaz wystartował ze swym inicjacyjnym produktem: pierwszą podróżną butlą gazową do wielokrotnego napełniania. Nieduży i poręczny wynalazek w niebieskim kolorze zaistniał na rynku pod nazwą „bidon bleu”. Od roku 1952 firma rozszerzyła ofertę o biwakowe kuchenki gazowe, lodówki podróżne i inne łatwe w obsłudze urządzenia do kampingowej kuchni. Rok 1955 przyniósł pierwszą kuchenkę zasilaną gazowym kartuszem.
Wejście na rynek grilli
Grille ogrodowe Campingaz zaczął produkować stosunkowo późno bo dopiero od połowy lat 90. Pierwszy z nich, „Ranchero”, opuścił halę produkcyjną w roku 1994 i był jednym z pierwszych tego typu urządzeń wyprodukowanym i sprzedawanym w Europie. Prawdziwy przełom nastąpił jednak wówczas, gdy udziały w Campingazie wykupiła amerykańska firma Comelan Company, specjalizująca się w tworzeniu akcesoriów kuchni plenerowej. W roku 1997 fabryki firmy przeniosły się z Lyonu do włoskiego parku produkcyjnego CGIT, który do tej pory parał się wytwarzaniem pasywnych lodówek podróżnych. CGIT przemianowano na Campingaz i odtąd włoskie hale stały się zapleczem firmy odpowiedzialnym za produkcję grilli.
Zalety grilli Campingaz
Obecnie Campingaz to jeden z kilku głównych potentantów na rynku grilli gazowych. Urządzenia francuskiej firmy posiadają tak unikalne rozwiązania, jak system osłony palników zintegrowany z rusztem, czy system szybkiego czyszczenia tacy ociekowej Insta Clean Aqua. Ruszty grilli Campingaza otwarte są na współpracę z modułowymi wkładami Culinary Modular, jak np. kamień do pizzy, stojak do kurczaka, wok czy patelnia, dzięki czemu ich kulinarne zastosowanie jest naprawdę wszechstronne.
Firma nie zaniedbuje przy tym realizacji celów, które postawiła przed sobą u zarania drogi: wciąż rozpieszcza klientów myślących o gotowaniu w podróży. Przenośny grill gazowy Attitude (dostępny w wersjach zasilanych butlą i kartuszem) to idealna podręczna wycieczkowa kuchnia.