Grille gazowe ogrodowe (Broil King, Weber, Napoleon, Campingaz, Landmann)
Żaden amator potraw z rusztu ceniący sobie maksimum wygody nie przejdzie obojętnie obok grilla gazowego. Ta alternatywa dla tradycyjnych urządzeń węglowych z każdym sezonem zdobywa rzeszę nowych zwolenników. Plusem są rozmiary, które pozwalają na przyrządzenie jednocześnie większej ilości przysmaków, niż w przypadku tradycyjnego rusztu. Grill gazowy dzięki uchwytom i kółkom przemieszcza się w miarę bezproblemowo. Liczne półeczki i stojaki ułatwiają organizację podręcznych przyborów - szczypców, łopatek, szklanek czy talerzyków. Pora na najważniejszą zaletę - odpalanie. Wystarczy przekręcić kurek i gotowe. Bez stosowania chemicznych rozpałek, bez dmuchania i podtrzymywania płomienia do rozżarzenia węgla. Smak i aromat dań nie różni się niczym od tych przyrządzonych nad węglem, a zwolennikom charakterystycznego zapachu dymu poleca się zastosowanie wiórków z drzew owocowych.
Za wyborem grilla gazowego przemawiać też może ogólna dostępność butli z gazem. Można kupować je nawet na niektórych stacjach benzynowych. Wykorzystanie paliwa jest tak wydajne, że w efekcie ten model paleniska może okazać się bardziej ekonomiczny od swego węglowego odpowiednika. Dzięki temu rozwiązaniu możemy też przyrządzać potrawy w znacznie szybszym tempie niż tradycyjnymi metodami. Umożliwiają to zamykana pokrywa i opcja regulowania temperatury. Przydatne dla tych, co nie lubią czekać zbyt długo. Ta technologia przyrządzania dań z rusztu jest również bardziej przyjazna dla środowiska. Nie spalamy węgla ani drewna i nie kopcimy podczas rozpalania. Polecamy różnorodne wersje nowoczesnych grilli gazowych, dzięki którym każdy będzie mógł poczuć się jak mistrz barbecue. Wygoda użytkowania i estetyka urządzenia idą tutaj w parze z równomiernym pieczeniem i urzekającym smakiem wszelkich potraw, bez tłuszczu i przypalania.
Grill gazowy - skąd jego rosnąca popularność?
Na zakup tego rodzaju modeli decydują się przede wszystkim osoby, które cenią sobie wygodę. W przypadku grilla gazowego nie trzeba poświęcać czasu na długotrwałe rozpalanie, a potem podtrzymywanie żaru. Bez brudzenia rąk, gryzącego w oczy dymu oraz odzieży przesiąkniętej zapachem sadzy. Do uruchomienia wystarczy wciśnięcie przycisku lub przekręcenie odpowiedniego pokrętła. Dużo łatwiejsze jest również utrzymanie sprzętów w czystości - nie trzeba męczyć się z usuwaniem popiołu a tłuszcz zmyć, stosując odpowiedni preparat.
W przypadku grilla gazowego praktycznie nie istnieje problem nierównomiernie usmażonych potraw. Na tradycyjnym ruszcie najbardziej przypiekają się produkty umieszczone w centralnej części, podczas gdy te po bokach pozostają surowe i trzeba je co rusz przekładać. W urządzeniach zasilanych butlą w każdym miejscu rusztu panuje ta sama temperatura, dzięki czemu wszystkie potrawy przygotowują się w tym samym tempie. Większość dostępnych na rynku modeli posiada konstrukcję z pokrywą, dzięki której można zapobiegać uchodzeniu ciepła i znacznie przyspieszyć przygotowywanie jedzenia.
Aby uwydatnić smak niektórych potraw należy opiekać je w ściśle określonej temperaturze. W przypadku tradycyjnych urządzeń na węgiel jest to trudne – zwykły powiew wiatru może sprawić, że pod rusztem buchnie płomień lub też żar całkowicie wygaśnie. Grille gazowe wyposażone są w specjalny termometr, który pozwala precyzyjnie kontrolować warunki smażenia potraw. W razie potrzeby można zwiększyć temperaturę, aby przyspieszyć gotowania lub też znacznie obniżyć, aby jedynie podtrzymać ciepło.
Grille gazowe – idealne do każdej potrawy
Ilu miłośników gotowania na świeżym powietrzu, tyle różnych gustów. Jedni na ruszt wrzucają klasyczne kiełbaski lub karkówkę, drudzy wolą szaszłyki z kurczaka lub ryby, a jeszcze inni przygotowują w ten sposób warzywa. Na grillach gazowych można z powodzeniem przygotowywać różnego rodzaju potrawy. Każda z nich zachowa swój oryginalny smak i będzie mieć apetyczną konsystencję i strukturę.