Grille na pellet - możliwości, plusy i minusy
Producenci prześcigają się w produkcji nowoczesnych grilli spełniających oczekiwania coraz bardziej wymagających użytkowników. Innowacyjne technologie mają przede wszystkim zwiększać wydajność, funkcjonalność oraz łatwość obsługi urządzeń, a także podnosić walory smakowe przygotowywanych potraw. Jedną z ciekawszych propozycji na rynku jest grill na pellet. Czym właściwie jest to urządzenie, jakie są jego możliwości, jakie wady i zalety?
Grill na pellet – co to?
Paliwo wsypywane jest do pojemnika magazynowego urządzenia, nazywanego lejem. W środku znajduje się specjalny ślimak, który podaje pellet do paleniska - dorzuca go odpowiednią ilość, by utrzymać żądaną temperaturę. Podczas palenia paliwo jest nieustannie ogrzewane. W ten sposób podgrzewa się komorę odpowiedzialną za rozprowadzenie ciepła. Urządzenie posiada również specjalnie zaprojektowany mechanizm, który samodzielnie dorzuca paliwo. Z kolei pellet to nic innego jak twardo zbite bloczki wykonane w stu procentach z drewna. Od lat używany do ocieplania budynków, stanowi oszczędne i efektywne, a także ekologiczne źródło paliwa. Należy bowiem do tzw. odnawialnych źródeł energii. Ponadto, dziś wyrób ten chętnie używany jest do wędzenia. Różne odmiany drzew nadają potrawom wyjątkowego aromatu.
Grill na pellet - możliwości
Urządzenie łączy w sobie wiele funkcji, których nie znajdziesz w innych, popularnych modelach. Dzięki starannie zaprojektowanej konstrukcji jest to swoista hybryda, która nie działa jak klasyczne grille węglowe, gazowe czy elektryczne i dzięki temu nadaje się nie tylko do grillowania i pieczenia, ale i np. powolnego wędzenia na gorąco. Drewniany pellet potrafi się tlić, emitując charakterystyczny aromat dymu drzewnego, a może też płonąć intensywnym płomieniem osiągając wydajność podobną jak grille gazowe.
Wady i zalety grilla na pellet
Dla wielu nowych użytkowników pierwsze spotkanie z urządzeniem może wydawać się nieco przytłaczające. Posiada ono o wiele więcej możliwości, co zmusza tradycyjnych miłośników barbeque do porzucenia dobrze im znanych nawyków i przyzwyczajeń podczas przygotowania ulubionych potraw. Niemniej jednak opanowanie jego obsługi nie zajmuje dużo czasu. Jeśli chodzi o zalety, jest to przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie. W trakcie spalania unosi się znacznie mniej CO2 niż w wypadku spalania węgla. Co więcej, pellet należy do najłatwiejszych w użyciu paliw – nie zostawia dużo popiołu. Dzięki temu czyszczenie urządzenia jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Ponadto powstały w wyniku spalania popiół można śmiało wykorzystać jako nawóz mineralny, np. w ogrodzie. Kolejną zaletą tego urządzenia jest fakt, że możesz dowolnie regulować temperaturę - z łatwością przygotujesz potrawy zgodnie z własnymi preferencjami. Co więcej, grille na pellet wyróżniają się dużą rozpiętością temperatur - od niskich 70-80 stopni, do bardzo wysokich, wynoszących nawet 350 stopni Celsjusza.