+48 888 555 382 Godziny otwarcia: pon-pt 10:00- 18:00, sob 10:00- 14:00

Wędzenie ryb - Porady

2021-02-12
Wędzenie ryb - Porady

Jednym z najstarszych sposobów konserwacji żywności jest wędzenie, które nie tylko przedłuża trwałość produktu, ale i nadaje mu specyficzny smak i zapach. Po użyciu takiej metody konserwacji szczególnie wyśmienicie smakują ryby. Jak poprawnie je przygotować i przyrządzić w ten sposób? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami!


Przygotowanie

Każdą rybę można uwędzić, bez względu na jej gatunek. Należy przede wszystkim pamiętać o dokładnym umyciu oraz usunięciu z niej skrzeli oraz oczu, ponieważ mogą zgnić. Następnie trzeba włożyć ją na kilka godzin do kąpieli solankowej (od 3 do 6 godzin, w zależności od wielkości i ciężaru mięsa). Do jej przyrządzenia potrzebna będzie sól kuchenna – 100 gramów na 1L zimnej wody.


Jakie drewno wybrać do wędzenia ryb?

Każdy rodzaj jest odpowiedni, byle pochodziło z drzew liściastych oraz było dobrze wysuszone i pozbawione pleśni oraz spróchniałych fragmentów. Poszczególne gatunki będą nadawały inne zabarwienie, smak oraz zapach - różnice są subtelne, jednak wyczuwalne. Na przykład drewno z klonu nada mięsu żółtozłoty kolor oraz słodkawy smak, a z orzecha ciemnożółty i cierpki posmak. Możesz wybrać też między innymi buk, dąb, akację, jabłoń czy jesion.


Jak wędzić na gorąco?

To metoda, która pozwala na szybsze uzyskanie efektów, jednak wymaga przygotowania. Najpierw należy rozgrzać wędzarnię do 50 stopni, przez około 1 godzinę. Następnie umieść w niej ryby i nie zamykaj wylotu dymu przez około 40 minut, a potem go zamknij. Po około 3 godzinach zwiększ temperaturę do 90 stopni na 30 minut. Pamiętaj o kontrolowaniu temperatury oraz gęstości dymu, który musi być gęsty, ale niezbyt mocno.


Metoda na zimno

W tym przypadku potrzeba trochę więcej cierpliwości, natomiast jest to nieco łatwiejszy sposób. Temperatura powinna wynosić stale 25 stopni, a czas wędzenia to co najmniej 12 godzin. Na drugi dzień warto powtórzyć proces przez około 10 godzin. Na początku wylot dymu powinien być otwarty, a dym przez cały czas powinien być rzadki i dzięki temu mieć możliwość swobodnego przepływu.

Jeśli skorzystasz z powyższych wskazówek, ryba na pewno będzie pyszna - niezależnie czy przyrządzona na zimno, czy na ciepło.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2051 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-04
Szybko, sprawnie. Z cennymi sugestiami. Polecam.
2024-09-24
szybko, dobrze i pysznie :)
pixelpixel